نظارت شدید امنیتی دولت چین بر تلفن‌های همراه مسلمانان

[ad_1]

Share/Save/Bookmark

 

جمعه ۳۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳

 

ایتنا – کاربرانی که نرم‌افزار ردیابی دولت را پاک کرده و یا نصب نکرده باشند برای ۱۰ روز بازداشت خواهند شد.

نظارت شدید امنیتی دولت چین بر تلفن‌های همراه مسلمانان

به نظر می‌رسد که دولت چین قصد دارد تا عرصه را بر روی اقلیت مسلمان این کشور تنگ کند و آنها را مجبور به نصب نرم‌افزارهای شنود بر روی تلفن همراه خود کرده است.

به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی mashable، بر اساس گزارش‌های Radio Free Asia، مقامات کشور چین نظارت سرسختانه جدیدی را بر روی جمعیت اقلیت مسلمان خود در سین کیانگ در پیش گرفته‌اند.

بر اساس تصمیمات مقامات چینی که در طی هفته گذشته به‌صورت رسمی اعلام شد، شهروندان این منطقه باید نرم‌افزار نظارتی ویژه‌ای را بر روی دستگاه‌های خود نصب کنند.
گفتنی است این اعلامیه از طریق نرم‌افزار وی چت به ساکنان سین کیانگ و ارومچی ارسال شد.

به‌ این‌ ترتیب کاربران سیستم عامل اندروید می‌بایست برای نصب نرم‌افزاری نظارتی با نام Jingwang اقدام به اسکن یک کد خاص می‌کردند. این نرم‌افزار به‌صورت خودکار به شناسایی تروریست‌ها پرداخته و نیز ویدیوها، عکس‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و مدارک الکترونیکی مذهبی غیرقانونی ذخیره شده بر روی تلفن‌های همراه هوشمند را نیز تشخیص می‌دهد.

کاربران در صورت ردیابی محتوای غیرقانونی مجبور به پاک کردن آنها هستند. همچنین کاربرانی که این نرم‌افزار را پاک کرده و یا نصب نکرده باشند برای ۱۰ روز بازداشت خواهند شد.

بر اساس نظر محققان، این نرم‌افزار با نرم‌افزار citizen safety طراحی شده توسط پلیس ارومچی در ماه آوریل سال گذشته شباهت بسیاری دارد. این نرم‌افزار به کاربر اجازه می‌دهد تا حرکات و اتفاقات مشکوک را به پلیس گزارش دهند.

نرم‌افزار جدید یافت شده به‌طور مداوم امضاهای دیجیتال MD5 فایل‌های رسانه‌ای تلفن همراه را اسکن کرده و آن را با دیتابیس ذخیره شده از فایل‌های مهاجم که از سوی دولت به‌عنوان فایل‌های غیرقانونی و مرتبط با اعمال تروریستی دسته‌بندی شده‌اند مطابقت می‌دهد.

این نرم‌افزار همچنین یک کپی‌ از فایل‌های وی چت و ویبو را نیز به همراه شماره‌های IMEI، اطلاعات سیم‌کارت و اطلاعات ورود به وای‌فای در خود نگه داشته و آنها را به سرور ارسال می‌کند.
 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *